SORU - CEVAP
Bu bölüm, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların gıda hijyeni, gıda güvenliği ve gıda mikrobiyolojisi ile ilgili teknik sorularını yanıtlamak amacı ile hazırlanmıştır Teknik sorularınızı aşağıda bulunan ‘’SORU SOR’’ butonuna basarak karşınıza çıkan formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz. Sorularınız, konusunda uzman ekibimiz tarafından en kısa sürede yanıtlanacaktır.
Takma İsim (Sitede Görünecek)
 
Telefon (Sitede Görünmeyecek)
   
Mail (Sitede Görünmeyecek)
   
Soru  

İsa

Merhabalar , Plate Count Agar ekim sonuçlarımızda şöyle sonuçlar çıkmaktadır genellikle küçük dairesel bakteriler görünmektedir ancak bazen ise bir adet ama agarı 1/4 üne yayılmış durumda bakteri görülmektedir bu agarda üreyen bakteri çeşitleri nelerdir ve bu sorum hakkında bilgi verebilir misiniz ?

15.4.2019 13:40:17

Cevap:

Merhaba İsa Bey,

PCA hazır besiyerinde oluşan kolonilerin hangi bakteriye ait olduğunu maalesef bilemeyiz. Çünkü bu besiyeri toplam aerobik mezofilik bakteri sayımı için kullanılmaktadır. Spesifik bir mikroorganizma için analiz yapmak istiyorsanız o mikroorganizmaya ait uygun besiyeri kullanmalısınız ayrıca besiyerinde oluşan küf üremelerini de dikkate almamalısınız. Bazı bakteriler zonlar oluşturarak, yayılarak üreme gösterebilir. Eğer çok üreme beklenen bir durum ise numunenizi seyrelterek tekrar ekim yapabilirsiniz. Ancak bu durumun normal olduğunu belirtmek isterim. Size incelemeniz için PCA besiyerine ait data sheeti ve analiz dosyamızı ekte iletiyorum.

 

İyi çalışmalar…

karides

fisadex DMC bu ürünün karides karaması üzerindeki etkisini merak ediyorum. Yazdığı gibi etkilimi etki süresi nedir. nasıl kullanılmalı

7.4.2019 22:31:35

Cevap:

Deniz ürünleri avlandıktan bir saat sonra özellikle baş bölgesinde bulunan kas hücrelerinde bulunan tirozinin enzimatik reaksiyonu sonucu siyah lekeler oluştururlar. Fisadex bu enzimatik reaksiyonu durdurmada etkilidir, ve soğukhava deposuna kadar kararmayı engeller.

yok

hytec slide bakteri kitleri kapatılırken tam mı kapatılıyor yahut biraz gevşek mi bırakılıyor?

26.3.2019 00:10:32

Cevap:

Merhaba Aziz Bey,

İlgili yerlerden numune aldıktan sonra kapak tamamen sıkılmadan, gevşek bırakılacak şekilde kapatılır. Ürünümüzün kullanım kılavuzunda gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

kamil yüksel

steril serum üretmekteyiz şeker , tuz ve karışım olmak üzere 3 çeşit ürünümüz var bu ürünlerde bioburden testi yapılmakta nihai olarak otoklavda steril edilmektedir biburden testi olarak süzme öncesi süzme sonrası ve otoklav öncesi numune alınmaktadır bu testlerde tamc tymc bakılıyor ayrıca pseudomonas e.coli salmonella .bacillus staphylocooccus bile tolerant bakteri bakmamız gerekiyormu bu birinci sorum ikinci sorum bunun metodu nedir hangi yayında vardır örneğin ep yada usp gibi birde limitleri öğrenmek istiyorum süzme öncesi limit 10 cfu süzme sonrası 0 cfu biliyorum limitleride öğrenebilirmiyim ve hangi yönetmelikte geçmektedir şimdiden teşekkürler

18.2.2019 10:41:05

Cevap:

Bildiğiniz üzere Mikrobiyolojîk yük (bioburden), bir üründe bulunan mikroorganizma  sayısını ifade eder ve limitleri Medikal Cihaz Yönetmeliğinde  yer almaktadır. Bioburden Analizi için iki yöntem mevcuttur. Bu yöntemde ürünün ilgili solüsyonlarla belirli süre temasından sonra 1 ml'ler alınarak membran filtrasyon yöntemiyle TSA, SDA ve TSC 'ye ekim yapılır. İnkübasyon sonrasında kolonilerin sayımı yapılırarak sonuçlar hesaplanır.

TSC Clostridium perfingens tesipiti ve sayımı için kullanıllır.
TSA Genel bakteriyoloji yöntemleri ve hemolitik  reaksiyonların belirlenmesi için kullanılır.
 SDA Maya ve küflerin ekimi için kullanılır.  
Ayrıca Bioburden, Sterilizasyon validasyonu çalışmalarına başlamadan önce gerçekleştirilir. Bazı yöntemlerde izlenecek yol bu test sonucuna göre belirlenir. Mikroorganizmalar üründen manuel-otomatik çalkalama, vorteksleme, parçalama, yıkama veya swab yöntemi ile alınabilir.

Kullanılan Standart

TS EN ISO 11737-1-Tibbi cihazların sterilizasyonu – Mikrobiyolojik metodlar – Bölüm 1: Ürün üzerindeki mikroorganizma populasyonunun tesbiti

Mikrobiyolojîk yük (bioburden) için USP Sunumuna gitmek için tıklayınız.  Verdiğim bu linkin 61.Sayfasından itibaren başlayan USB mikrobiyal limit testlerine ulaşabilirsiniz. Okumak için tıklayınız...
  Yukarıda belirtilenler dışındakileri yapmanıza gerek yok, genel çizgileri Medikal Cihaz Yönetmeliğinde belirtilmiştir. Okumak için tıklayınız.
  Bahsi geçen tüm analizlerinizde kullanacağınız besiyerlerimizi incelemek için Tıklayınız...

santur

UVC Lambalar ile yüzeyler ne kadar sürede steril hale gelir? Uygulamada kullanılacak lamba gücü, mesafe ve adet neye göre belirlenmeli? Bizler uygulamalarımızda genel temizliği yapılmış klima santrallerinin serpantinlerini bu yolla steril hale getirmek istiyoruz. Lamba açıkken serpantin yüzeyini ne kadar sürede steril hale getirir?


17.11.2018 14:24:00

Cevap:

Sayın Turgut Bey, UV-C lambası ışınları öldürücü dozun hesabında mikroorganizmaların öldürücü dozu hesaba katılır;

Bu sebeble bu faktöre göre
Örnek olarak 9 Watt lambanın yüzeyden uzaklıgı 1 inch olursa
9 X 127 =1143 microWatts/cm2 radyasyon etkisi
Intensity Faktörü yine kullanılır
Mikroorganizma Killing Rate (Ölüm Dozajları )Tablosundan
Vibrio cholerae killing rate 6500 (mWs/cm²) Saniyede
6500 /1143= 5,6 Saniyede 9W Lamba ile Vibrio cholerae 1 inch ten Öldürülür.

Şimdi size aşağıda UV lambaların mikroorganizmalar üzerindeki öldürme etkisi ile ilgili tabloyu veriyoruz,

 
Her UV lambasında UV-C ışınlarının oluşumunu sağlayan lambanın kapasitesini belirleyen ölçüsü vardır.
Radyonun etkisi kullanılan lambanın gücüne ve lambanın yüzeyden olan uzaklığına bağlıdır.
Radyasyon etkisi ne kadar yüksek ve uygulama ne kadar uzun tutulursa etki o kadar büyük olur
Radyasyon etkisi yada yoğunluğu (µW or mW) lambanın yüzey üzerine (cm²) etkisini gösterir.   Ve ayrıca Turgut Bey, UV Lambaları ve Armatürleri hakkında detaylı bilgi almak için Tıklayınız.. --
 

iikaya

FİRMAMIZ YURTDIŞINA SÜTLÜ TATLI GÖNDERECEK BU KONUYLA İLGİLİ OLARAK DONMUŞ SÜTLÜ TATLIYA HANGİ ÜRÜNÜZÜ KULLANABİLİRİZTEŞEKKÜRLER

7.11.2018 22:40:51

Cevap:

Ahmet Bey sorunuz için teşekkürler. Sütlü tatlı üretimi yaparken firmamızın tamamen doğal bitki özütlerinden üretmiş olduğu Dia Natura Base ürününü kullanmanızı öneriyoruz. Bu yöntemle  sütlü tatlıların raf ömrünü 4 ila 10 kata kadar uzatmanız mümkündür.   Dia Natura Base hakkında bilgi için burayı TIKLAYINIZ.

fatih

Merhaba, Hazır yemek üretiminde sıklıkla karşılaşılan durumlardan biri olan numune alma işleminde sıcak ürünlerden numune alındığında, soğutma işlemi sırasında ambalajın ağzının kapatılıp kapatılmaması konusunda görüşünüzü ve numune soğutma işleminin nasıl yapılması gerektiği hakkında yardımlarınızı bekliyorum.İyi çalışmalar..

8.8.2018 09:55:57

Cevap:

Merhabalar Fatih Bey; çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Aşağıda size Şahit Numune Alma aşamalarını Poşetin ağzı kapalımı yoksa açık mı olacak sorunuzun cevabı da var :

ŞAHİT NUMUNE ALMA

Şahit numune alımında kullanılacak malzemeler:

Termometre, kilitli torba, etiket, sumaquick, çatal, kaşık vb.
Maske takılır, eller el yıkama talimatına uygun olarak yıkanır,
Numune alınırken kullanılacak malzemeler alkolle dezenfekte edilir,
Numune alınacak yemeğin farklı noktalarından 200 gr numune alınır,
Numune alımı esnasında numune poşetinin iç kısımlarına dokunulmamasına ve poşet içerisinde hava kalmamasına dikkat edilir,
Alkol ile termometrenin probu dezenfekte edilip, yemeğin orta noktasından yemek sıcaklığı ölçülür.
Numune alma poşetinin ağzı kilitlenir.
Eğer oda sıcaklığına gelmesi gereken bir numune ise ve buzdolabında saklamak istiyorsanız, kilit kısmı yukarı gelecek şekilde, alt tarafı soğuk su altında kontrollü bir şekilde tutularak soğuma işlemi yapılabilir. Ağzı açık bırakılarak çevresel kontaminasyona izin verilmez.

suat

 
Kosgeb destekli nar ekşili sos ve limon sosu üretimi yapmak istiyorum. fakat kullanacağım ölçüleri bilmiyorum. bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

4.6.2017 16:26:43

Cevap:

Nar ekşili sos, nar meyvelerinin ayıklanıp, preslenip suyu süzüldükten sonra vakum kazanında belirli bir sıcaklıkta suyu uçurularak konsantresinin elde edilmesinin ardından arıtılmış su ile seyreltilip içerisine glikoz şurubu, asit düzenleyici, renklendirici ve koruyucu ilave edilerek elde edilen bir sos türüdür.  Nar ekşili sos üretiminde dikkat edilmesi gereken tüm detaylardan "Nar Ekşisi ve Nar Ekşili Sos" isimli makalemizde bahsetmiştik. Okumak için lütfen tıklayınız. 

orkide

Merhaba. Amatör olarak orkide çiçeğinin üretimi için bazı çalışmalar yapıyorum. Orkide tohumlarını çimlendirmek için kullanabileceğimiz agar agar içeren besi yeri olarak kullanabileceğimiz bir ürünü tavsiye edebilirmisiniz ? İlginiz için teşekkür ederim.

19.10.2016 12:48:55

Cevap:

Bitki çimlendirme çalışmaları için Potato Dextrose Agar isimli besiyeri kullanılabilmektedir. Ancak orkide üzerine özel bir çalışma mevcut değil.  Toz besiyerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız. Hazır besiyerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.  

fati

Merhaba, Uv lamba ile kahve makinesinin bardağa kahve koyulan bölmesini ve yüzeyini temizlemek istiyoruz böyle birşey mümkün müdür?

17.10.2016 15:39:38

Cevap:

Piyasada bulunan portatif UV Lambalar ile istediğiniz bölgeye özel sterilizasyon sağlamanız mümkündür. Ancak bakterilerin üzerinde güçlü etkisi olan UV çeşitlerinin kullanımına dikkat etmeniz gerekir.  Ürün portföyümüzde bulunan UV Lamba ve Armatürleri daha geniş alanlarda hijyen sağlayan modellerdir. UV Lambaları ve Armatürleri hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.