Kırmızı Kabuklu Antep Fıstığına TSE Standardı

4801 kez okundu

6 yıl önce eklendi

Ana Sayfa » Makale-Yöntem » Diğer Ürünler» Kırmızı Kabuklu Antep Fıstığına TSE Standardı

Kırmızı kabuklu Antep fıstığına yeni standart getirildi.
 
Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ‘Kırmızı Kabuklu Antep Fıstığı” standardını 24 Mart 2016 tarihinde yapılan Teknik Kurul toplantısında kabul etti.  Kırmızı kabuklu Antep fıstığı için TSE standardı "TS 13693" numarası ile yürürlüğe girdi.
 
Türkiye’nin üretim ve ihracatı açısından vazgeçilmez ürünlerinden olan ve Gaziantep ile özdeşleşen Antepfıstığı ile ilgili olarak daha önceden yayımlanmış “Antepfıstığı İç” ve “Antepfıstığı kabuklu” standartları mevcuttu. Ancak Kırmızı Kabuklu Antep fıstığına dair bir standart bulunmamaktaydı.
 
 
 
TSE Standard Hazırlama Merkezi Başkanlığı Ziraat Teknik Komitesi; bölge ekonomisi açısından hayati önem taşıyan bu ürünle ilgili Gaziantep Ticaret Borsası ve sektörden gelen talepler ve duyulan ihtiyaç çerçevesinde, ilgili standardı hazırlamak üzere sektör temsilcileri, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışma başlattı.
 
TSE Teknik Kurul toplantısında kabul edilerek yürürlüğe giren “TS 13693” numaralı standartta kırmızı kabuklu Antep fıstığında olması gereken özellikler şöyle sıralanıyor:
 
Antepfıstıkları meyve biçimlerine göre gruplara (Tombul ve sivri olmak üzere), kalite özelliklerine göre sınıflara (Ekstra, Sınıf I, Sınıf II), ekvatoral çaplarına göre de boylara (Çok iri, İri, Orta, Küçük olmak üzere) ayrılmakta olup ürünle ilgili Genel özellikler, Grup, Sınıf ve boy özellikleri ayrı ayrı verilmiştir. Meyve biçimlerine göre tombul grubuna giren antepfıstıkları, yuvarlak veya oval taneli iri boyutlu olmalıdır. İçleri kuru, sarı renkli, iri ve gösterişli olup, daha çok çerezlik olarak tüketilmektedir. Sivri grubuna giren antepfıstıkları ise, uzun taneli orta boyutlu olmalıdır. İçleri yağlı ve yumuşak olup renkleri açıktan koyuya kadar değişik tonlarda yeşil ve sarı renkte olup, daha çok endüstriyel (baklava, pasta, dondurma) amaçlı olmak üzere çerezlik olarak da tüketilmektedir.
 
Standart ürüne ait, boyut ve toleranslar, numune alma, muayene ve deneyler, değerlendirme, muayene ve deney raporu, ambalajlama, işaretleme, muhafaza ve taşıma konularını da detaylı olarak ele almaktadır.
 
Gıdalarınızın raf ömrünü doğal yollardan uzatmak için tamamen bitki özütlerinden oluşan DiaNatura Base ürünümüzü güvenle kullanabilirsiniz.
 
DiaNatura Base hakkında bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.
 
Kaynak: www.tse.org.tr